Nábytek z masivu nikdy nezestárne…

V době našich prababiček a babiček sloužil dřevěný nábytek dlouhá léta a leckdy ho zdědily i jejich děti. Byl kvalitní a vždy ze dřeva, vyráběli ho šikovní dědové anebo truhláři, na které byla radost pohledět, jak je práce bavila. Vždyť to byla jejich obživa a na každém kousku nábytku si nechali záležet. Zvlášť důležitá byla chlebovka, také se jí říkalo někdy vařenka, která měla dírkované větrání, špajzka nebo prostě skříňka na potraviny. Musela být dřevěná, aby ji babičky mohly dobře a důkladně i vydrbat a udržovat v čistotě. Dříve byla prostě jiná doba. Nábytek z masivu byl naprosto přirozený a nikdo nezkoumal různé vychytávky, důležitá byla především praktičnost.

masiv skříňka

Vařenka, chlebovka či skříň na potraviny? Vše jedno jest…

Do vařenek hospodyňky ukrývaly mouky na pečení chleba, buchet a domácích koláčů, které nesměly chybět při žádné slavnostní příležitosti a zdobily sváteční stůl každou neděli. Stejně jako tak domácí chléb, jež byl považován za boží dar, proto také hospodyně, když vkládaly pomazaný chléb do pece, vždy na něm udělaly maličký křížek. Chleba si nesmírně všichni vážili, proto i chléb zaujímal čestné místo po boku základních potravin ve skříňce vařence.

Retro styl letí!

Dnes se mnozí navracejí do minulosti, protože pochopili, že tyto staré věci mají svou duši. A proto je vyhledávaná i chlebovka retro. Můžete si ji objednat v designu, jaký vám vyhovuje, respektive, který vám přirostl k srdci. Možná že si i pamatujete určité rysy „chlebovky“, kterou měli vaši prarodiče, a takovou byste rádi otevírali na své chalupě. I dnes si ji můžete dopřát.

skříňka chlebovka

Kuchyňská skříňka na potraviny vyrobená z masivního smrku je sice replika, ale připomene vám zlaté staré časy už jen svým řemeslným zpracováním a přirozenou vůní kvalitního dřeva. Pro vyhotovení jsou využívány tradiční technologie, které se opírají o původní plány z devatenáctého století! Asi vás nepřekvapí, že každá vařenka je detailně jiná, protože každá je originál.