Lidé, kteří zahradu nevyužívají pouze k odpočinku, ale také k pěstování různých druhů zeleniny a ovoce nemají o každodenní přísun vitamínů nouzi. Navíc prakticky zadarmo, tedy když se nepočítá práce. Ono cokoliv vypěstovat je poměrně náročné, zvláště pak, pokud jste to nikdy nedělali. Vše se ale dá naučit. Nejdůležitější je udělat první krok a pak už to půjde skoro samo.

skleník

K pěstování nebudete ovšem potřebovat pouze ty správné sazenice a nástroje, ale rovněž i dostatečně velký skleník, který dokáže uchránit plody vaší práce před nešvary počasí.

rostliny

Skleník je nezbytný hlavně v případě, kdy se chcete věnovat celoročnímu pěstování. To z logiky věci v našich zeměpisných šířkách venku nejde. První podzimní mrazíky by s celou úrodou velice rychle zatočily. Ovšem ani když bude vaše zelenina pod střechou nemáte úplně vyhráno. Nebudou na ni sice moci vrány, kočky nebo psi a také vám ji nepoškodí kyselé deště ani silný vítr, ale před zimou příliš chráněná nebude. K tomu je potřeba skleník vytápět, a to není zrovna nejlevnější. I nejmodernější přenosná topení mají velkou spotřebu, což se negativním způsobem projeví na účtech za elektřinu. Velkou pomocí je situovat skleník v těsné blízkosti domu, který by ho tak přirozeně vytápěl. I tak byste sice museli při velký mrazech zapnout topení, ale spotřeba by byla daleko menší .

Typy

Většina laiků si myslí, že existuje pouze jeden typ skleníku, tedy ten klasický ze skla, ale běžně se používají i polykarbonátové výplně. Ty jsou vhodné pro skleníky, které mají fungovat celoročně. Lépe se v nich totiž udržuje stabilní teplota. Nejsou však vhodné do oblastí, kde často a hodně sněží, tedy do hor. Polykarbonát sice zvládne odolat jednorázovému mechanickému poškození daleko lépe než sklo, ale dlouhodobá zátěž ve formě bohaté sněhové pokrývky ho může výrazným způsobem poškodit. Proto je dobré polykarbonátové modely pravidelně od sněhu oprašovat.