Poslední dobou se dějí neustálé změny ve světelných zdrojích, což je samozřejmě dobře, jelikož každý si tak může vybrat přesně to, co bude potřebovat nejen ke své práci, bydlení, ale i například k pěstování rostlin. Jak je známo rostliny potřebují nejen kvalitní půdu, zálivku, teplo, ale především světlo, které jim pomáhat ve zdravém růstu, květu a následně povede k vývoji plodů. Možná mnohé napadne, že je to jasné, že světlo potřebuje především konopí, aby dosáhlo kvalitních hodnot. To sice je pravda, ale nejedná se pouze o něj. Například sodíkové výbojky se používají i k osvětlení rostlinek, ze kterých vyrostou skvělé nakládačky, a to samozřejmě není vše.

lucerny

Jaké světlo bude to nejlepší?
To je otázka na správném místě. Samozřejmě sluneční paprsky se těžko nahradí, nic méně, je několik různých způsobů, jak se postarat o světelný zdroj, například https://www.lightpark.cz/sodikove-vybojky/ poskytují několik druhů výkonných produktů, které mohou skvěle posloužit. A to nejen v pěstitelství, ale zároveň k v osvětlení parku nebo průchozích cest, pokud máme velké zahradnictví.

  • Vysokotlaké sodíkové výbojky

Mají skvělé složení světelného spektra a jsou naprosto perfektní pro fázi, kdy rostlinka nasazuje na květ. Podporují tak její silnou tvorbu květu. Co by se ale dalo pro změnu vytnout, že pod jejím svícením bychom měli mít na paměti, že rostliny porostou více do výšky, proto je třeba o ně pečovat buď zastřiháváním, nebo jim dopřát dostatek místa. Záleží na tom, o co se bude zrovna jednat.

skleník

  • Nízkotlaké sodíkové výbojky

Nejméně výkonnými zdroji jsou lineární zářivky, asi nejvíce známé jako úsporné žárovky. Jsou sice vhodné pro přezimující rostliny, ale jejich výkon je poměrně nízký a tudíž se to odráží v intenzitě světla, které nemůže tolik proniknout do hloubky k rostlinkám. Na druhou stranu jim nijak neublíží a nespálí je, tudíž může být v těsné blízkosti u nich a hodí se i do malých pěstitelských prostorů.