I naše státní hymna začíná slovy, „Kde domov můj, kde domov můj“. Z toho plyne, že domov je mnohem více než bydlení a byt. Když se nastěhujete do nového bytu, nestává se toto místo nutně Vaším domovem. Domovem se stává ve chvíli, kdy novému bytu vtisknete svoji duši. Domov není jen o vybavování nábytkem a doplňky, je to především o atmosféře, kterou do bytu vnášíme a díky které se byt stává domovem a záleží jen na nás, zda se stane příjemným domovem, nebo domovem plným útrap.
medvídek u vany
Zařizování nového bytu nepochybně představuje velmi příjemnou záležitost. Samozřejmě za předpokladu, že je za co vybavovat. Pokud patříte mezi ty, kteří spíše nemají, než mají, určitě si vzpomeňte na byty, které se Vám líbily, cítili jste se v nich dobře, i když tam zařízení bylo starší nebo byty byly třeba zatím jaksi nedovybavené. Byla to schopnost improvizace, kdy člověk dokáže i s minimem prostředků vybudovat efektivní interiér a zároveň to byla atmosféra domácnosti, kterou vytváří jednotliví lidé. Určitě si na straně druhé vzpomenete na lidi, kteří naopak měli velmi luxusně zařízený byt, a přesto jste se tam necítili ani trochu dobře. Samozřejmě každý z nás si přeje mít hezky vybavený byt a postupně k tomu směřujeme tím, jak šetříme a postupně zařizujeme, na straně druhé nebojme se vtisknout svou osobní identitu.
 staré posezení

Jak vytvořit domov

  • Osobní identitu vytváříme prostřednictvím detailu. Stačí například maličkost, díky které byt působí podstatně útulněji. Květina, obraz, drobný doplněk.
  • Nebojte se improvizovat, ale nezapomínejte na ono pověstné méně je někdy více
  • Možná nemáte dost financí na nábytek a příbuzní Vám nabízejí staré krámy. Neodmítněte to a priori. Dnes je moderní vintage styl, tedy retro a velmi pravděpodobně se Vám podaří najít pár kousků, za které by Vám mnozí utrhli ruce. Na straně druhé, určitě si nezaneřaďte byt zbytečnými starými krámy.
  • Zařizujte postupně, ale rovněž zútulňujte. Nenechávejte nákup drobných doplňků na chvíli, až budete mít vše zařízené. Může to trvat celé měsíce a není nutné žít v neútulném provizoriu, když květiny, závěsy, obrazy lze pořídit za poměrně málo peněz.