Milovníci křížovek, máme pro vás skvělou zprávu. Teď už nejsou křížovky jen způsob, jak předvést své znalosti před kolegy, ale jak si udržet mozek živý a svěží i v pozdějším věku.

Podle výzkumníků z Exeterské univerzity a Kings College v Londyně jsou lidé, co vyluští alespoň jednu křížovku za den až o 10 let mladší, co se týče mozkové aktivity. Nejvíce se to dotýká nadšenců nad 50 let.
V jedné z největších studií tohoto druhu bylo testováno 17 000 zdravých lidí nad 50 let, kterým byla data předložena online. Na konci padla otázka, zda vůbec a jak často vyplňují křížovky a doplňovačky. Pomocí testu kognitivních schopností posuzovali vědci mozkové funkce a zjistili, že ti, kteří si každý den sednou ke křížovce, udrží lépe pozornost, mají lepší paměť a rozumové schopnosti.
lidský mozek
„Našli jsme přímé spojení mezi četností užití doplňovaček a zrychlením a přesností výkonu v devíti kognitivních funkcích, které zahrnují mnoho aspektů – pozornost, paměť a rozumové schopnosti.“ řekla Keith Wesnes, profesorka kognitivní neurologie na University of Exeter Medical School. „Výkon byl mnohem lepší u těch, kteří uvedli, že řeší různé hádanky. Například při testech gramatiky a zejména rychlosti uvedení správných znalostí či testech krátkodobé paměti podaly subjekty, které uvedly, že se věnují křížovkám a těmto činnostem, výkon stejný, jako jiní, o 10 let mladší.“
Tento výsledek byl prezentován na Mezinárodní konferenci Alzheimerovy asociace 2017 v Londýně tento týden.
Výzkumníci doufají, že jejich výzkum pomůže identifikovat aktivity, které je možné zakomponovat do našeho každodenního života a pomohou nám udržet zdravý mozek. Ačkoliv se jedná o zajímavý objev, musí být přezkoumán dalšími klinickými testy.
poradenství a informace
„Pokud si udržíme mozek aktivní, pomůže nám to zmenšit či eliminovat pokles celkových přemýšlecích schopností, který přichází s věkem. Tento výzkum odhaluje spojitost mezi doplňovačkami, jako jsou křížovky, a pamětí a myšlením, nemůžeme však definitivně říci, že pravidelné procvičování bude tyto schopnosti zlepšovat.“ řekl Dr. Doug Brown, ředitel výzkumu Alzheimerovy asociace.