Není to vůbec nic složitého! Šachy mají jednoduchá pravidla a postupy. Pokud se jich budete držet, budete mít hru velmi jednoduchou.

Hra se odehrává na šachovnici. Jedná se o kostkovanou dvoubarevnou plochu. Obsahuje 8×8 políček.
muž a šachy

Nejdříve si představíme jednotlivé figury:

·         Král: ten je pro vás úplně nejdůležitější. Ten hráč, který si jej nechá vyhodit, prohrál. Smí se po šachovnici pohybovat do všech osmi směrů, ale pouze o jedno políčko.

·         Dáma: ta se smí pohybovat do všech směrů bez omezení vzdálenosti. Během hry se může na každé straně objevit dam hned několik.

·         Střelec: toho máte k dispozici hned dvakrát. Smí se pohybovat pouze šikmo. Zpravidla máte jednoho na každé z barev.

·         Kůň: tato figurka se posouvá speciálním způsobem. Smíte s ní pohnout o dvě políčka rovně a o jedno doprava, nebo doleva. V každém případě je opět taková vzdálenost omezená. Kůň jako jediný smí přeskakovat další figury.

·         Věž: tato se pohybuje pouze kolmo, počet polí, o které se může přesunout není omezen.

·         Pěšec: ten skáče pouze o jedno místo dopředu. Z počáteční pozice se smí posunout o dvě pole. Ostatní figurky však vyhazuje křížem směrem vpravo, nebo vlevo. Pokud se nám povede dojít pěšcem až na druhou stranu šachovnice, můžeme jej vyměnit za libovolnou jinou figurku, nejčastěji dámu, můžeme však zvolit kteroukoli, kterou budeme chtít.

Dále existuje speciální tah, takzvaná rošáda. Pokud máme věž a krále ve startovní pozici a mezi nimi se nic jiného nenalézá, můžeme provést takzvanou velkou, či malou rošádu. Jedná se o zaměnění těchto dvou postaviček.
šachy na šachovnici

Dále pak máme několik pozic ve hře:

·         Šach: ohrožení krále, další tah musí toto nebezpečí odstranit.

·         Pat: remíza, může nastat pouze ve chvíli, kdy oběma hráčům skončí na hracím poli již pouze oba králové. Další varianta je, když hráč, který je na tahu, nemá žádnou možnost pohybu po šachovnici.

·         Mat: Konec hry, jedná se o „obklíčení“ krále a šach zároveň. V takovou chvíli hráč, který dal mat, vyhrává.

Důležitá je pak ještě barva, kterou si zvolíte. Bílá je na tahu vždy jako první. U hry se zpravidla nemluví.