Za posledních deset let se v naší zemi výrazně posunul kupředu zájem o zdravý životní styl. Ten je spojován nejčastěji s výživou a přiměřenými pohybovými aktivitami. Když se řekne „pohyb“, možná vás jako první napadnou klasické atletické běžecké disciplíny, aerobic, fotbal, cyklistika a další tradiční sporty. Významný terapeutický efekt má ovšem i trampolína, dokonce v mnoha ohledech přínosnější, neboť nedochází k přetěžování kloubů a páteře.

trampolína

Několik tipů na jednoduché cviky

Provozujte cokoli – každý, kdo se poprvé postaví na pružnou podložku, si připadá nemotorný. To se však po chvíli změní, začněte opatrně s lehkými výskoky, cvičte na nářadí pouze sami a nezapomínejte na ochranné prvky, zejména kryt pružin a ochrannou síť. Trampolína by také měla stát pevně ukotvená na stabilním povrchu, nejlépe na trávníku, a to z každé strany alespoň dva metry od stěn. Velmi rychle se uvolní endorfiny a budete se cítit spokojení, mějte však na paměti, že první den stačí jen čtvrthodinka, a pokud nejste na tento pohyb zvyklí, budou vás bolet svaly celého těla, což je známkou, že jste cvičili správně. Dejte jim pak prostor pro regeneraci a po několika dnech můžete přikročit k obtížnějším cvikům.

Dřepy posilují většinu svalů – síla je v jednoduchosti, to znali již staří Římané, kteří využívali jednoduchých fyzikálních principů. Můžete jich využít i vy, jestliže se postavíte na pružnou podložku a budete provádět docela obyčejné dřepy. Abyste je zvládli, musíte zapojit většinu svalových partií, při pohybu se totiž podložka vlní a udržet se na ní vyžaduje sílu a obratnost. Cviky provádějte s nohama blízko sebe a později se pokuste i o dřepy s výskokem. Rukama si nepomáhejte a mějte je předpažené. Jednoduché, ale velmi účinné!

skákání

Běh na místě – samotné skákání je spíše relaxační, dobře vás naladí a motivuje k dalšímu pohybu. Pokud však chcete posílit krevní oběh, lymfatický systém a shazovat nadbytečná kila, vyzkoušejte běhání na místě. Střídavě našlapujte bosými chodidly – pouze na špičkách a zdvihejte nohy vysoko až nad pánev. Cviky jsou náročné, zpočátku volte pozvolné tempo, které pak můžete zrychlit. A nezapomínejte na pravidelnost a také dostatek odpočinku.