Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Není jednoduché žít od výplaty k výplatě. Bát se každé nečekané situace a volit mezi jít k doktorovi, nebo dát dítěti na jízdné do školy. Kdo by si nepřál mít finanční rezervu právě na takové případy. Není to zas tak složité si ušetřit pár stovek týdně. Chce to jen odhodlání a pevnou vůli.

Nejprve bychom se měli podívat na svůj životní styl. Prozkoumat, za co utrácíme. Pokud jste si na tom dali záležet, brzy přijdete na to, že velkou díru v rozpočtu Vám můžou dělat výdaje za jídlo, dopravu, nebo poplatky. A na tyto tři složky se zaměříme. Většinou se totiž jedná o příjmy pohyblivé, což znamená, že každý měsíc se částka vynaložená na tyto položky může lišit.

POTRAVINY
Zde je spousta možností, jak ušetřit. Hlavním bodem by měly být plánované nákupy.

Plánovaný nákup=nákup předem promyšlený. Nejlepší je sestavit si seznam a v obchodě se ho držet. Není od věci si projít předem akční letáky. Často jsou totiž obchody vedle sebe. Takže koupit něco v jednom a něco v druhém nebývá problém.

Dalším bodem je nenechat se zlákat množstvím pamlsků a laskomin. Dají se nahradit. Například když si nekoupíte sladkou tyčinku v obchodě, ale upečete si doma bábovku. A navíc je to i zdravější, ale pořád dobré.
Posledním bodem je stravování ve fast foodech, restauracích, kantýnách.

Vařte si doma. Sice to stojí nějaký čas, ale zato přinese spoustu ušetřených prostředků. Na zkoušku si stanovte týden, kdy si budete jen vařit doma a brát si s sebou jídlo například do práce nebo do školy. První týden, kdy si budete stravovat, jak jste zvyklí, si pečlivě dokumentujte. Další týden si zdokumentujte také. Věřím, že při porovnání uvidíte značný rozdíl.

DOPRAVA
Doprava neskýtá tolik možností k šetření jako předchozí bod, ale pár věcí se přeci jen najde.
1. Využijte hromadné dopravy. Opravdu zvažte, zda se Vám nevyplatí cestovat hromadnou dopravou. Může to znamenat, že pojedete autem kus cesty a kus zase třeba vlakem. Nejen, že ušetříte za benzín, ale i za parkovné, pokud parkujete mimo neplacená parkoviště. Je to pár korun denně, ale za měsíc je to znát.
2. Využijte víc svoje auto. Všimněte si třeba toho, zda někdo z Vaší práce nebo školy nejezdí stejnou, nebo podobnou trasu. Můžete mu nabídnout odvoz. Klidně i za stejnou cenu jízdenky. Poskytnete mu více pohodlí a časové flexibility. Nebo se můžete o řízení střídat, pokud dotyčná osoba také vlastní auto. Pořád je to výhodnější nejen pro Vaší peněženku, ale i pro životní prostředí.
3. Zvažte důležitost Vašich cest. Popřemýšlejte, zda cestu na nákup nemůžete zvládnout cestou z práce. Nebo zda není možnost si vyřídit více věcí za jednu cestu. Plánujte a kombinujte. Vyplatí se to.

POPLATKY
Dalším a posledním bodem, na který stojí za to se zaměřit, jsou všemožné poplatky. A to ať úroky za splátky nebo karty, až po poplatky za určité služby. Mezi ně například patří poplatek za výběr z cizího bankomatu, nebo dotaz na zůstatek. To jsou položky minimální, ale za měsíc, kdy to uděláte několikrát, se mohou vyšplhat i na několik zbytečně utracených stovek.

Využívejte možnosti internetového bankovnictví. To nabízí opravdu už každá banka. Neváhejte se poohlédnout i po výhodnější bance, pokud ta Vaše Vám příliš nevyhovuje. Pokud máte několik půjček, pokuste si je spojit. Ušetříte na úrocích. Plaťte více v hotovosti. Snadněji si uhlídáte svoje výdaje.

Většina zde popsaných bodů je hlavně o odhodlání. Pokud se Vám povede dodržovat zvolené zásady po dobu delší než měsíc, nebojte se odměnit nějakou maličkostí. Podpoří to Vašeho šetřivého ducha. Rozhoně však při šetření nevolte nemožné nebo opravdu těžce dosažitelné cíle.