Každý z nás se snaží občas ušetřit, ať už na dovolenou u moře nebo na Vánoce. Problém nastává tehdy, když máme skutečně začít naše plány dodržovat. Je těžké najednou slevovat ze svého životního standartu. Šetření máme samozřejmě spojené s odpíráním různých pro nás radostných věcí. Většina z náš šetří na jídle, kosmetice nebo omezí či dokonce přeruší volnočasové aktivity. Je tu i jiná možnost. Stačí dodržet pár pravidel a trochu přehodnotit svoje priority a úspěch je zaručen. Uspořit neznamená strádat.
peníze pod kalkulačkou
Levné jídlo může být i chutné
Jedna z hlavních věcí, jak ušetřit je určitě vařit jídlo doma, a ne kupovat polotovary či hotovky ze supermarketu. Máme zafixované v hlavě, že levné jídlo není dobré. To však vůbec nemusí být pravda, stačí číst podrobně obaly a etikety. Zkuste oživit váš jídelníček neobvyklými potravinami, třeba kuskusem, je opravdu výborný. Odborníci doporučují konzumaci masa jednou až dvakrát týdně, takže vám jen prospěje, když do jídelníčku zařadíte i bezmasé pokrmy. Často vaříme zbytečně mnoho jídla, které pak končí na dně koše, a to je škoda. Zbyde-li vám knedlík, dají se uvařit vynikající vajíčka s knedlíkem a z vařených brambor můžete usmažit třeba bramborové placky. Možná to tak nevypadá, ale největší průvan v peněžence nám dělá především kupované pití. Stojí za pokus koupit pár pomerančů, citronů a zkusit si udělat domácí limonádu. Je výborná, levná a stokrát zdravější.
vhazování mince
Volný čas může být zajímavý i bez peněz
Ušetřit na zábavě je velice těžké. Každý z nás si už zvykl na sobotní tenis, návštěvu sauny či neodolá novému filmu v kině. Jak to jen udělat, aby se člověk tolik neomezoval? Určitě budete muset své zájmy trochu přehodnotit. Pokud rádi sportujete, vyberte si na čas nějakou levnější variantu např. běh nebo plavání. Stýkáte se často s přáteli v restauracích na večeři? Nevadí, pozvěte kamarády k sobě domů a připravte jim večeři vy. Uvidíte, že vám změna prospěje. Pokud máte rádi filmy, rada je jednoduchá. Dívejte se na filmy doma, má to své výhody. Můžete si udělat hory popkornu a smát se, jak se vám zachce. Vyměňte drahé výlety v nákupních centrech za procházky v přírodě. Hrady, zříceniny a rozhledny jsou ideálním místem na výlet pro každého.