Téměř všichni řidiči osobních vozidel používají přes zimu plechová nebo ocelová kola, na nichž mají okrasné plastové poklice. S příchodem jara se však situace mění. Někteří zůstávají i nadále u plechových kol a jiní je na teplé období vyměňují za hliníková (nebo také alu, litá) kola.
hliníkový disk

Plechová kola

Nesporných plusem plechových kol je jejich pořizovací cena. Nejlevnější sadu čtyř disků koupíte již od ceny 5000 Kč, přičemž jejich následná údržba je velice jednoduchá. Plechové disky se používají na zimu, protože jsou odolné a pokud se na nich po zimě objeví stopy rzi, stačí poškozené místo zbrousit a znovu natřít. Disky lze používat celoročně, aniž by trpěly. Při celoročním používání je vhodné jim alespoň dvakrát dopřát údržbu, to znamení řádně je omýt, očistit je a nechat uschnout. Při čistění disků se mohou použít i chemické prostředky. Pokud disky používáte jen na zimu, pak je s příchodem jara také stejným postupem ošetřete. Tím zvýšíte jejich životnost.

Hliníková kola

Hliníková kola jsou především kola okrasná a jejich používání přes zimu není vhodné. Posypový štěrk a soli dokáži na kolech zanechat nenapravitelné škody. Kola mohou ztratit svoji původní barvu a štěrk je poškrábe. Pokud chcete používat hliníkové disky i v zimě, je nutné se na to dobře připravit. Pokud jezdíte denně, tak kola ošetřujte minimálně jedenkrát týdně. Nejprve je omyjte a pak je vyčistěte speciálním přípravkem k ochraně povrchu disku. Přesto však není úplně jisté, že se kola nezničí.
Hliníkové disky, i přes vyšší pořizovací cenu nejméně 10 000 Kč za sadu, mají oproti plechovým kolům drobné výhody. Pomineme-li jejich vzhled, pak určitě stojí za zmínku fakt, že jsou o něco lehčí. To se drobně projevuje na nižší spotřebě a hlavně na menším hluku v kabině vozu.
džíp v zimě

Shrnutí

Je tedy na každém, aby si zvolil kdy a jaká kola používat. Záleží také na tom, kolik ujedete kilometrů za rok. Lidé s malým nájezdem většinou používají celoročně kola plechová. Ten, kdo jezdí více jak 10 000 km za rok, přezouvá na teplé období na kola hliníková. Jen málokdo používá hliníková kola celoročně.