Plánujete stěhování z Prahy a vaší cílovou destinací nebude žádné velké město, ani menší městečko, nýbrž okrajová část docela malé obce v Jizerských horách? Pořídili jste si tu rekreační celoročně obyvatelný objekt a dáváte městu „vale“ již natrvalo? Pak nezapomeňte na některé důležité body, které byste měli ještě před stěhováním bytu v Praze zajistit.

Jizerské hory

Administrativa – balení věcí do krabic a obstarání balicího materiálu je samozřejmě důležité, ale zásadní roli hrají zejména administrativní položky, o ně se bohužel opírá celý stěhovací proces. Nemáme tím zrovna na mysli zajištění stěhovací firmy, tam to bývá jednoduché a někdy stačí jen několik telefonátů nebo e-mailů či jedna osobní schůzka, a je dojednáno. Problémy můžete očekávat u nájemní smlouvy, prodeje bytu, přepisu energií na nového majitele a nahlášení změn adresy trvalého pobytu kvůli novým dokladům. Ti z vás, co se domnívají, že s pádem železné opony a socialismu skončila i přebujelá byrokracie, jsou na omylu.

stěhování krabic

Parkování – budou mít stěhováci se svým nákladním autem (možná i s návěsem) kde zaparkovat? V Jizerských horách před vaší chalupou zřejmě ano, ale v Praze na sídlišti bude zapotřebí zajistit parkovací místo na příslušném magistrátu. Musíte ale o něj požádat celých třicet dnů předem (minimálně), abyste tím nebyli zaskočeni – tak dlouho to může úředníkům trvat, než vám místo přiklepnou.

Sněhové řetězy, posypový materiál – jestliže se musíte přestěhovat v zimě, a nedá se to odložit na jindy, připravte se na to, že v horách může napadnout za jedinou noc třeba patnáct centimetrů nového sněhu, a nahoru se bez sněhových řetězů nevyškrábete. Sněhové řetězy budete potřebovat tak jako tak, a kromě toho se vám může hodit pytel s pískem jako posypový materiál před příjezdem do chaty jak na silnici, tak i na chodník.