Není to nic závratného, pokud řekneme, že stárnoucí populace ve slova smyslu nynějšího je velkým problémem. Nevíme totiž přesně, jak se vše bude zvládat. Nejpočetnější generace pracujících nyní stárne a je jen na nás, jak se s tím vypořádáme. Můžeme samozřejmě pomalu připravovat stát na invazi důchodců a chtíč po důchodech, to se ovšem dnes nenosí a tak je raději lepší, aby se utrácelo a nemyslelo na budoucí dny. Bude ale méně pracujících lidí v budoucnu, kteří nejenže nebudou ochotni pracovat na dluh, ale bude také nemožné vydělat na všechny důchody.
prarodiče v objetí
Není to zkrátka v rukou občana s běžným platem, aby zvládl vydělat na další dva či tři důchodce a ještě uživil rodinu a tedy pokračující generaci. Stane se něco podobného jako v Japonsku – lidé nebudou ochotni zakládat rodiny, protože je to vyjde dráž než průměrné živobytí. A ještě větší problém bude následující.

Ubude zdravotního personálu a sester

Péče o důchodce vyžaduje čas, peníze a hlavně lidi, kteří jsou ochotni být připraveni dvacet čtyři hodin, sedm dní v týdnu k pomoci. A to ne všichni chtějí, zvláště za peníze, které jsou v tom teď, natož pak za několik let, to bude pořádný turnus. Je to taková malá past, lidé prostě jenom nevědí, co mají dělat a jak se s tím vypořádat. Jedna cesta, jak se na to všechno připravit, je již teď spořit si alespoň malou část peněz, aby jste si v budoucnu mohli péči zdravotní, ale i péči každodenní dovolit. Cena totiž mnohonásobně stoupne a sestry, ošetřující apod. budou nedostatkové zboží.
dědeček a vnouče
Tím největším negativem pro stát bude samozřejmě zpomalení ekonomiky, což bude mít také za následek i postupné snižování státního rozpočtu a tedy nižší čísla i výdaje. Jak si s tímhle poradí nynější vláda, která se nijak nestydí utrácet 60 miliard ročně jen tak pro hlasy ve volbách, to bude pořádný oříšek. Ono přistoupit do období růstu není těžké, stačí si na vše stěžovat. Ale potom ukočírovat zemi v recesi, to je panečku kumšt.