Co je v náplni práce instalatérů v současné době a čím se liší od předchozích let? Někteří lidé, zvláště starší generace, má zažito, že co instalatér, to přístup k vodě. Doba se však mění a spolu s ní i profesní rozsah tohoto velmi důležitého a mnohdy i náročného řemesla. Mnozí z vás si také neuvědomují, jak zásadní je pro společnost tato profese, a kdyby tito lidé nebyli k mání, podobně jako např. hasiči, měla by naše současná civilizace velmi odlišnou podobu.

rozvody vody

Voda – plyn – topení – tři slova tři jasné obory, zahrnuté v jeden. Současní instalatéři musí zvládat obrovský rozsah teoretických znalostí a praktických dovedností v rozvádění vody do různých typů objektů (i mimo objekty), zajišťují bezproblémový chod odpadů a kanalizací a do jejich oboru přibyla instalace plynových spotřebičů, jejich revize, bezpečný provoz, výměna, rekonstrukce atp. Poslední částí profesního spektra jsou topenářské práce, tedy např. vytápění ústřední formou radiátorů nebo topné okruhy v podlaze. Instalatér musí ovládat i svařování a řezání plamenem směsí acetylenu a kyslíku, musí si umět poradit s opravou starých rozvodů v ocelových pozinkovaných trubkách, a musí zvládat práce s materiálem PPR (polypropylenové trubky a armatury), které se spojují svařováním či lepením.

instalatér při práci

Instalatéři pohotovost https://www.kanalizace-instalateri.cz/instalater-praha – někteří instalatéři drží i pohotovost nonstop 24 hodin denně, podobně, jako zdravotnická lékařská služba a zmiňovaní hasiči. Je to mnohdy nezáviděníhodná práce, namáhavá fyzicky a někdy i pod psychickým tlakem, např. při čištění odpadního potrubí a kanalizačních systémů, které jsou zanesené bakteriemi, toxickými chemikáliemi a provázené nepříjemným zápachem.

Až zas někdo bude vypisovat anketu o nejzáslužnější profese, tak kromě hasičů a záchranářů bychom neměli zapomínat ani na tyto, mnohdy nenápadné a v uvozovkách „obyčejné“ chlapy v montérkách.