Asi všichni budeme souhlasit, že dovolená by měla sloužit především k tomu, abychom si odpočinuli a nabrali nové síly do dalšího pracovního procesu. Bohužel, u mnoha lidí nemá požadovaný efekt. Ti se do zaměstnání vrací prakticky stejně unavení, jako byli před svým volnem. Na víně je pak především to, jakým způsobem tento čas trávíme. Mnohdy totiž děláme věci, které nám v žádném případě nepomohou, a naopak přispívají k našemu fyzickému i psychickému vyčerpání. To platí zvláště v případě, že ji trávíme doma.

 

dovolenou bychom měli strávit odpočinkem

 

Tím prvním „hříchem“, kterého se nejčastěji dopouštíme, je kontrola, co se děje v práci. Denně sledujeme, jestli nám nepřišel nějaký pracovní e-mail, nebo jestli nemáme zadaný nějaký nový úkol. Pokud ano, často na něm začneme pracovat, abychom toho měli po návratu z dovolené méně.

 

To je však chyba. Toto by měl být právě čas, kdy se svým zaměstnáním vůbec nebudete zabývat. Naopak byste si měli něco takového zakázat, a rozhodně nepřemýšlet nad tím, jaká hromada nevyřízených úkolů na vás bude čekat. Ano, bude jich hodně, ale pokud budete odpočatí s novým elánem, zvládnete je mnohem snadněji.

 

úklid pro většinu z nás není relaxační aktivita

 

Ovšem to není to jediné, čím si své zasloužené volno znepříjemňujeme. Mnohdy využíváme právě tuto dobu k běhání po úřadech, návštěvě lékaře a podobným nezbytným, časově náročnějším úkonům. A asi není třeba říkat, jak stresující tyto věci bývají. Rozhodně tedy nepomáhají vašemu odpočinku.

 

Někteří navíc využívají svou dovolenou k tomu, aby prováděli domácí práce, na které jinak nemají čas. Může se jednat o velký úklid, opravu rozbitého kohoutku či světla nebo některým náročným projektům. A i ty vyžadují fyzické a psychické síly, zvláště pak úklid mnohdy není odpočinková aktivita.

 

Rozhodně se tedy vyplatí alespoň na několik dní skutečně vypnout a dokonale si odpočinout. Přestaňte myslet na jakoukoliv práci, ať už v zaměstnání či v domácnosti. Místo toho jeďte na výlet nebo si alespoň naplánujte příjemný odpočinkový den. Prospěje vám to víc, než byste čekali.